Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Strand a kertben - medencék gyorsan, egyszerűen

Ki ne vágyna vízpartra a kánikulában? Ha nem vagyunk éppen szabadságon és nincs lehetőségünk leugrani egy kicsit pancsolni, akkor jól jöhet egy medence a kertünkbe, ahol kedvünkre megmártózhatunk a habokban és a gyerekek is önfeledten pancsolhatnak és játszhatnak.

Attól függően, hogy mekkora helyünk és milyen anyagi lehetőségeink vannak, az alábbi medencefajtákból választhatunk:

  • Puhafalú medencék

A puhafalú medencék közös jellemzője, hogy a megfelelő talajelőkészítést követően gyorsan és egyszerűen telepíthetőek.

A karimát fújjuk fel, a medence testet töltsük meg vízzel, csatlakoztassuk a szűrőberendezést és már indulhat is a fürdőzés!

A medencét mindig vízszintes, elsősorban homokágyra vagy termett talajra telepítsük!

Hátránya, hogy nem téliesíthető, ezért a hideg beköszöntével a medencét szedjük szét, és szárítás után fagymentes helyen tároljuk!

  • Fémvázas, puhafalú medencék

Ezeknél a medencéknél a szerkezet merevségét a csővázak biztosítják, melyeket a telepítés során a testen kialakított fülekbe kell bedugni. A medence fala szálerősített PVC-ből készül.

Előnye, hogy olcsó és gyorsan felállítható, télre viszont vízteleníteni kell és alapos tisztítás után szétszedve tárolni.

Ügyeljünk rá, hogy a telepítés előtt a talajt vízszintezzük, a növényzetet és a gyökereket távolítsuk el! Elsősorban homokágyra ajánlott telepíteni.

  • Fémfalas medencék

Az oldalfala galvanizált és festett acéllemezből készül, ami kellő merevséget biztosít a medencének, belül pedig PVC fólia biztosítja a vízzárást.

Besüllyesztés nélkül a talajszintre telepíthetőek, de akár a földbe is süllyeszthetőek. Aljzatbeton nélkül, tömör, vízszintes felületre és homokágyra is telepíthetőek.

Drágább, mint a többi kész medence, és a felállítása is több munkát igényel, ám 2-3 ember könnyedén elvégezheti.

Nagy előnye ugyanakkor, hogy télre kint lehet hagyni, nem kell vízteleníteni, nem kell bajlódni a szereléssel és a tárolással. Adjunk hozzá téliesítő szert és vízzel telítve takarjuk le egy min. 0,4 mm vastagságú védőtakaróval és tavasszal újra birtokba is vehetjük.

Sőt, ha a víztisztítást, szűrést és a vegyszerezést helyesen végezzük, akkor a medence vízcsere nélkül használható éveken keresztül.

Tisztítás

A kerti medence nemcsak örömmel, hanem kötelességekkel is jár, ugyanis a fertőzések elkerülése érdekében gondoskodnunk kell a víz tisztaságáról mind fizikai (szűrés), mind vegyszeres tisztítás segítségével.

A szűrést az úgynevezett vízforgató berendezések végzik el. Leggyakoribb fajtái a homokszűrős és betétes vízforgatók.

A tenger homokos tisztulásához hasonlít a homokszűrős vízforgató berendezések működése. Tisztításhoz a beépített váltószelepet átállítjuk, ezzel a benne lévő homok átmosódik és az abban lévő szennyeződés némi vízzel együtt távozik. Ezt kültéri medencék esetében célszerű hetente elvégezni. A homokszűrőt érdemes 2-3 évente kicserélni.

Másik fajtája a szűrőbetétes vízforgató berendezések. Ezek a vízforgatók általában a kisebb vagy puhafalú medencékhez alkalmasak, legfeljebb 15 m3 térfogatig, de léteznek közöttük nagy medencékhez tervezett, beépíthető készülékek is. Ezt a típust medence faláról kell a vízbe lógatni. Cserélhető vagy mosható szűrőbetéttel készülnek.

Nem elég a medence vizét szűrni, mert nemcsak fizikai, hanem kémiai szennyeződések is megtalálhatóak a vízben, melyeket szabad szemmel nem láthatunk és ezek eltávolítására a vízszűrő berendezések nem alkalmasak, hiszen túl kicsik ahhoz, hogy ezeken fennakadjanak, ezért eltávolításuk vegyszeres kezeléssel valósítható meg.

A vegyszeres kezelés során két feladatunk van: a helyes klórszint és a helyes pH érték beállítása. A klórszint 0,4-0,8 mg/l, a pH érték 7,2-7,6 közötti értéknél a megfelelő.

Az értékek helyességét teszterrel ellenőrizhetjük.

A klóros vegyszereket előre feloldva juttassuk a medence vizébe, vagy ha rendelkezünk vegyszeradagolóval esetleg szkimmerrel (szűrőrendszerbe épített fölöző), akkor azokon keresztül is a vízbe juttathatjuk.

Ha elveszettnek érezzük magunkat a választást illetően a tisztítószerek sokasága miatt, válasszuk a medence kezdő szettet, melyben minden, a víz tisztántartásához szükséges vegyszert megtalálunk!

Használat során sokféle szennyeződés rakódhat le a medence aljára, melyek ott is maradhatnak. Ezek eltávolításához segítségünkre lehet egy medencealj-tisztító robot.

Ha a medencénk vizének fűtését költséghatékonyan szeretnénk megoldani, szerezzünk be egy szolárszőnyeget, mely a Nap sugarait összegyűjtve fűti fel a medencénket. 

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

3 Tovább

Tuti eszközök kánikula ellen

Újra itt a hőség, amely a hétvégén tetőzik, úgyhogy ideje körbenézni, milyen eszközökkel tudjuk enyhíteni a forróságot otthonunkban, teraszunkon, irodánkban.


Ha csak egyszeri, telepítést nem igénylő eszközt keresünk, akkor válasszuk az asztali vagy állványos ventilátorokat, amelyekhez a nyári szezonban kedvező áron (2-10 ezer forint között) juthatunk a szakáruházakban.


Amennyiben nem elégszünk meg az egyszerű szerkezetek kisebb teljesítményével (20-50W, általában 3 fokozatban), például nagyobb terekben szeretnénk hatást elérni, úgy válasszuk a szélgépeket. Ezek ugyanúgy kaphatóak asztali és álló kivitelben, de akár 130W teljesítmény leadására is képesek.


Ha továbbra sem akarunk átalakítással járó telepítésbe vágni, vagy pl. irodánkban nem áll módunkban klímát beépíteni, de nem szeretnénk, ha a ventilátor elfújná papírjainkat, akkor jól jöhet 20 ezer forint alatt beszerezhető, 7 literes tartállyal szerelt léghűtő vagy egy mobilklíma, amely már azonban 50-100 ezres befektetést igényel.


A mobilklímák rendszerint távirányítósak, többfokozatúak, általában 15-30nm helyiség hűtésére alkalmasak, a drágább modellek azonban a légszűrést és a páramentesítést is elvégzik. Keressük az „A” energiaosztályú gépeket!

Ha hosszabb távon gondolkodunk, akkor választhatjuk a plafonra szerelhető ventilátorokat, amelyek megkavarják és hűsítik a szoba levegőjét. A korszerű, döntően 75-135cm fesztávú modellek már sebességszabályozósak, illetve távirányítósak, lapátjuk dőlésszöge állítható, és a világítással sem kell bajlódnunk. A gyermekek szobájába választható színű lapáttal szerelt, vidám modelleket is beépíthetünk.


Ha ennél nagyobb beruházásra szánjuk el magunkat, akkor döntsünk a split-klíma mellett, amely nyáron hűt, télen fűt. A 2,5-3,5kW hűtő/fűtőteljesítményű modellek – melyek kb. 30nm-es helyiséget szolgálnak ki kényelmesen – 70-130.000 Ft közötti áron már elérhetőek, és a beszerelésük is egyszerű. Ne feledjük azonban évente tisztíttatni a szűrőket a betegségek elkerülése érdekében.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek