Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Melegíts be! - Fűtési alternatívák, kiegészítő fűtés a lakásban

Múltkori posztunkban a különféle kályhák, kandallók nyújtotta lehetőségeket tekintettük át, ma megnézzük, milyen lehetőségeink vannak, ha nem ezek az eszközök jelentik a megfelelő alternatívát számunkra. Fűtési lehetőségek széles tárháza áll rendelkezésre, amelyek közül segítségünkkel könnyen megtalálhatja ízlésének, igényeinek és nem utolsó sorban pénztárcájának leginkább megfelelőt.

A fűtőanyag alapján 3 féle fűtési berendezés típust különböztetünk meg: szilárd tüzelőanyaggal, gázzal és elektromos árammal működőeket.

 Szilárd tüzelőanyaggal működő berendezés 

Öntvénykazán: lakóházak, fólia- vagy üvegházak, műhelyek, ipari épületek fűtésére tervezték. Használati melegvizet biztosít a kiépített fűtési rendszer segítségével. Felhalmozódott mezőgazdasági- vagy papírhulladékból hasznos energiát állít elő. Alkalmas fa, barnaszén, brikett és koksz tüzelésére.

Gázzal működő berendezések 

Gázkonvektor: a konvektorok a fűtőelemen áthaladó levegőt melegítik fel és ez cirkulál a helyiségben.

Kondenzációs kazán: a gázkazánok leginkább modernnek számító változatát képviselik. Újdonsága főleg az energiatakarékosságban rejlik, működése alapvetően a vízgőz felhasználásán alapul.

Elektromos árammal működő berendezések

 Az elektromos fűtésnek a korszerű, alacsonyabb energiafelhasználású épületeknél egyre nagyobb a jelentősége, hiszen ezek esetében nincs szükség indokolatlanul nagy fűtőteljesítményű berendezések alkalmazására. Ezt az alacsonyabb igényt pedig jobban megéri elektromos áram segítségével előállítani, mint a gáz vagy szilárd tüzelésű kazánnal, hiszen ezekből a legkisebbek is jóval nagyobb teljesítményűek, mint amire Önnek szüksége van, így felesleges megfizetnie a nagyobb teljesítményt. Az elektromos fűtési rendszerek alkalmazása a szilárd tüzelésűekkel szemben sokkal alacsonyabb bekerülési- és karbantartási költségekkel jár, és könnyebben szabályozhatók is.

Konvektor/ Elektromos mini konvektor: konvektorok nemcsak gáz-, hanem villanytüzeléssel is kaphatóak, termosztáttal, falra szerelhető kivitelben is. Könnyű szerelhetőségének, valamint viszonylag alacsony telepítési költségének köszönhetően nagyon kedvelt fűtési megoldás.

Szinte mindenhol alkalmazható, ahol gyorsan kell megoldani az elektromos fűtést, attól függetlenül, hogy elsődleges vagy másodlagos fűtési rendszerre van szükségünk. Kiválóan alkalmazható olyan helyeken (pl. hétvégi házak), ahol nincsen gáz vagy egyéb fűtési lehetőség.

Alaphelyzetben manuális termosztáttal kerülnek kialakításra, de pl. időkapcsolóval kombinált változatot, valamint digitális programozható termosztáttal ellátott változatot is választhat.

Elektromos fűtőtest: korszerű, modern formájú, kis súlyú, vékony radiátor, mely körül - speciálisan hajlított felületének köszönhetően - tökéletesen áramlik a meleg levegő, amely felemelkedik és így a szoba légterét egyenletesen mozgatja és melegíti fel.

Ezek az elektromos fűtőpanelek közel 100%-os hatékonysággal alakítják hővé az elektromos energiát.

Olajradiátor: az olajradiátor esetében a fűtőszál speciális olajban található. Teljesítménye és fogyasztása a hősugárzókéhoz hasonló, azonban nagyobb teret képes melegen tartani (egy 9 lapos kb. 60 légköbméter fűtésére alkalmas), hosszabb ideig tartja a hőt és biztonságosabb a hősugárzónál, valamint akkor is képes még órákig ontani a meleget magából, ha már nincs bekapcsolva.

Csak kiegészítő fűtésre alkalmazható és felügyelet mellett! Fürdőszobában tilos használni!

Termosztáttal, turbóventilátorral és 24 órás időzítővel is elérhető.

Hősugárzók: a hősugárzók fűtőeleme többnyire huzal (ez a maga a fűtőszál), amely izzásba jön és a hőt közvetlenül adja le a környezetének, illetve ventilátorral felszerelt esetekben a légáramlást ventilátor segíti elő.

Modernebb fajtáinál azonban kvarc, kerámia vagy halogén adja le a hőt, ezek azonban pár ezer forinttal többe kerülnek.

Használatánál nagy a hőingás a helyiségben, ami alacsony komfortérzethez és nagy áramfelvételhez vezet.

Teljesítményük általában szabályozható, maximum 2000 W. Egy ilyen elektromos hősugárzó maximum 10-15 négyzetmétert képes megfelelően befűteni. Hátránya, hogy csak bekapcsolt állapotban fűt.

 Fajtái:

  • Kvarc hősugárzó: a kvarc fűtőtestet a gazdaságos üzemeltetés és a gyors felfűtés jellemzi. Csendes üzemeltetésű, mivel nincs benne ventilátor. Kiválóan alkalmazható fürdőszobai használatra, falra szerelhető változatban is kapható!

  • Halogén hősugárzó: az általa kibocsátott rövidhullámú sugárzás nagyon gyors fűtést tesz lehetővé, ezáltal azonnali meleg érzetet biztosít, alacsony fogyasztás mellett. Kiválóan alkalmazható fürdőszoba, terasz fűtésére is! A kvarc hősugárzó készülékhez képest 5x nagyobb élettartammal bír, szabadban és nedves helyiségben is használható!

  • Ventilátoros hősugárzó: ventilátora segítségével kedvezőbb a meleg levegő eloszlatása, azonban ez okozza hátrányát is, a hangos működést.

Fürdőszobai gyorsfűtő: ha kevés hely áll rendelkezésére a fürdőszobában és általában csak este kell fűteni, akkor ennek segítségével pár másodperc alatt felmelegítheti a helyiséget.

Kerámiabetétes fűtőtest: a fűtőpanelben egy speciális kerámia van elhelyezve, amely működés közben nem izzik, ezért élettartama szinte korlátlan. A fűtőbetét felületét alumínium bordákkal növelik meg, így hatékonyabb hőleadást lehet elérni segítségével. 

Fali ventilátoros fűtőkészülék: távirányítóval, LCD kijelzővel és termosztáttal felszerelt fűtőkészülék, mely kinézetre a split klímákhoz hasonlít.

Hőhullámos fűtőkészülék: köztes hordozó nélkül, azonnal továbbadja az energiát. A fűtőlap által leadott hőhullámok áthatolnak a levegőn anélkül, hogy annak fizikai állapotát megváltoztatnák. A hőhullámok hatására a besugárzott test hőmérséklete megemelkedik. 
Álló és falra szerelhető kivitelben is kapható.

Ipari ventilátoros fűtőkészülék: nagy teljesítményű, ipari felhasználásra készült.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Áttérés kondenzációs gázkazánra – megéri?

Mi a kondenzációs kazán működésének lényege?

Az, hogy nem csak a gáz elégetésével felszabaduló hőt használja fel, hanem a füstgázban lévő vízgőz hőjét is, ami a hagyományos működési elvű kazánok esetében a kéményen keresztül távozik. A kazánban létrejövő kondenzáció során napi néhány liter kondenzvíz keletkezik, amelyet a csatornába vezetünk, ha kell, speciális szennyvízátemelő segítségével.

Mik az előnyei, hátrányai?

A hagyományos gázkazán használatához képest a magasabb beszerzési árán kívül (egy jó minőségű kondenzációs fali kazán ára 240.000 Ft környékén kezdődik) mást nem nagyon lehet felsorolni, előnye viszont annál több van:

  • az összes kazántípus közül a leghatékonyabban hasznosítja a fűtőanyagot
  • alacsony környezet-, illetve levegőszennyezés
  • hivatalos adatok szerint 15-30 %-kal kevesebb gázt használnak fel egységnyi hőenergia előállításához, de a tapasztalati adatok azt mutatják, hogy egy kondenzációs kazánnal korszerűsített közepes méretű családi háznál akár 40% megtakarítás is elérhető
  • kisebb sugárzási veszteség az alacsony hőmérsékletű üzemelés miatt
  • 8-10%-kal kisebb füstgáz hőveszteség
  • sokkal biztonságosabb üzem - a speciális dupla falú kémény (zárt rendszerű üzem) miatt csak a külső térből nyeri a gáz elégetéséhez szükséges oxigént.

Milyen járulékos költségei vannak?

Tervezés – engedélyeztetés - új terv esetén fel kell készülnünk arra, hogy az eredeti építkezésünk befejezése óta eltelt időben megváltoztak a vonatkozó törvények, és emiatt gáztervünknek már az új szabványoknak kell megfelelnie. Például ha a konyhában gáztűzhelyünk van, akkor ablakra vagy falba szerelhető légbeeresztő beszerelését írhatják elő, ami további – beszereléssel együtt akár 10-50.000 forint többletköltséggel járhat. Ugyanez a többletköltség merül fel abban az esetben is, ha hagyományos, nem kondenzációs kazánra szeretnénk váltani.

Kéménybélelés – a kémény magasságától függően 70-150.000 forint közötti összegbe kerülhet, amihez hozzájön a kémény hatósági átadásának a körülbelül 50.000 forintos költsége.

Szennyvízátemelő: enyhén savas kémhatású szennyvíz elvezetésére alkalmas szennyvízátemelő szivattyú beépítése lehet szükséges, a csatornarendszer magassági elhelyezkedésének függvényében.

Indirekt tároló: ekkora léptékű felújítás esetén logikus azt is átgondolnunk, hogy nem kellene-e a használati meleg víz előállítását is modernizálnunk? Ésszerű döntés lehet a régi, korszerűtlen, nagy fogyasztású villanybojler, vagy a hosszú évek alatt a vízkőtől tönkrement indirekt melegvíz-tároló lecserélése. Egy 120-160 literes tároló kényelmesen kielégíti egy 4-5 tagú család igényeit. 

Beszerelési, beüzemelési, üzemeltetési költségek: a szükséges segédanyagokkal együtt a régi kazán le- és az új felszerelése hozzávetőlegesen 50-100.000 forint körül alakul, ehhez jönnek a kémény költségei, illetve a kazán hivatalos szakember általi beüzemelésének költsége, ami típustól függően 20-30.000 forint körül alakul. Sok gyártó előírja az évenkénti kötelező karbantartást is.

Mennyi idő alatt térül meg a beruházás? Ha beleszámítjuk azt is, hogy a régi kazánunkat esetleg el tudjuk adni, akkor rendszerint a teljes beruházás 3-4 év alatt megtérül.

Érdemes figyelni az Új Széchenyi Terv weboldalán a rendszeresen felbukkanó Zöld Beruházási Rendszer keretein belül megjelenő pályázati lehetőségeket, mert ha egy komplex energia-megtakarítási projektet hajtunk végre, akkor akár beruházásunk 30-50%-át visszakaphatjuk vissza nem térítendő támogatás formájában.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek