A fűnyírás a kerttulajdonosok által hol átkozott (hiszen nehéz), hol kedvelt (hiszen nagyon látványos produktummal járó) tevékenység. Egy biztos: tavasztól őszig elkerülhetetlen kerti munka. Ha valaki új fűnyírót szeretne, érdemes megfontolnia néhány szempontot a vásárlás előtt.

A döntés meghatározói tényezői
Döntésünket mindenképpen elsősorban a gyepfelület nagysága alapján hozzuk meg. A kisebb elektromos fűnyíróktól az egész komoly traktorokig minden kapható. Szintén fontos szempont lehet a fűnyíró energiaforrása. Mindegyiknek van előnye is, hátránya is. Az elektromos fűnyírók csendesebbek, karbantartási igényük minimális, viszont kábelt húzunk magunk után (fokozott figyelemmel legyünk a fordulóknál, nehogy áttoljuk rajta a gépet!!) azaz konnektor kell, hogy legyen a közelben. A kábel hossza meghatározza a bejárható felületet, hosszabbító vásárlásakor a gép teljesítményének a kábel hosszának, és a vezeték keresztmetszetének illeszkedniük kell egymáshoz. Kérjük szakember segítségét! A benzines hajtású gépek kezelése macerásabb, cserébe szabadon használhatjuk bárhol, nem vagyunk helyhez (elektromos hálózathoz) kötve. Zajosabb, szükség van benzineskannára, olajra, rendszeres olajcserére, az önindítós modellek / traktorok akkumulátorral is rendelkeznek, ez is igényel karbantartást. Figyelem, a benzin nem örökéletű, kb. fél év alatt elveszíti tulajdonságai egy részét, érdemes mindig friss benzint tankolnunk. Kaphatók üzemanyag frissítő adalékok is, mellyel „újraéleszthető”. A legolcsóbb 30-34 cm-es 900-1000 W-os elektromos fűnyírók kb. 100 m2 felületig ajánlottak, de a nagyobb, 1500-1600 W körüli gépekkel bátran ápolható akár 800 m2-es gyep is. A benzinesek használatát általában 400 – 3000 m2 között ajánlják. A felülős fűnyíró kényelmes játék ugyan, de csak kb. 800 m2-ig vásároljunk. A traktorokat teljesítménytől függően 5000 és 8000 m2-ig ajánlják.

Mennyi időnk van?
Nem elhanyagolható a fűnyíró vágószélessége: a 30-56cm közötti skálából olyat válasszunk, amely a kertünk méretéhez passzol. Túl keskeny hasznos felületű gépünk hamarabb elhasználódik, és természetesen gyorsabban halad a munka egy erősebb, szélesebbet vágó géppel.



Megy ez magától is…
Önjáró fűnyírónk motorja nemcsak a forgókést, de ha bekapcsoljuk, a kerekeket is hajtja. Ha kertünk nagy, illetve a terepviszonyok mostohák, úgy érdemes ilyen konstrukcióba beruháznunk. Az ugyanolyan alapmodell és önjárós változata között kb. 10-20000 Ft a különbség. Léteznek olyan gépek, melyeknél a hajtás sebessége változtatható, sőt van már elektromos fűnyíróban is önjáró!



Se vezeték, se benzinszag
Bizonyos esetekben ideális megoldás lehet az akkumulátoros gép választása. Egy töltéssel akár 3-400 m2 is levágható. Egyesíti a vezeték nélküli szabad mozgást a benzinesek hátrányai nélkül.

Varázsszőnyeg - haladóknak
Ha tudunk kellő időt, energiát rászánni a rendszeres ápolásra, és nagyon igényesek vagyunk az eredményt illetően, akkor válasszunk hengerkéses fűnyírót. Gyönyörű, puha, szőnyegszerű, golfpálya minőségű pázsitot kaphatunk cserébe. Ezek általában mechanikus szerkezetek, a kisebb felületekhez megfelelően, de létezik elektromos, vagy akkus változat is. Sőt ha saját futballpályánk van, akkor benzines, nagy teljesítményű gépet is választhatunk.

Robotok a kertben
Ha nincs kedvünk, vagy elég időnk, de mégis szeretnénk ápolt pázsitot, és elég vastag a pénztárcánk, akkor választhatunk már fűnyíró robotot is. Többféle létezik, már az egyszerűbbek között is van olyan, „aki” felismeri a gyepet. Ha lemegy a fűről pl. a kerti útra, akkor abbahagyja a vágást, és visszafordul.



Traktorosok előnyben
Jócskán a zsebébe kell nyúlnia annak, aki saját traktorára szeretne felpattanni, és azzal nyírni a terepet. Kétségtelen ugyanakkor, hogy bizonyos kertméret felett racionális döntés az önjáró traktor, ráadásul adapterekkel (utánfutó, szóró kocsi, télen hótolólap) egész évben hasznos lehet. Óriási a választék a piacon a különféle fűgyűjtős vagy oldalkidobós modellekből, ma az ún. frontkaszás gépeket egyre inkább felváltják azok, amelyeken a fűkasza a gép alján foglal helyet.

Addig nyújtózkodj …
Takarónk hosszát nyilván pénztárcánk határozza meg. Kisméretű elektromotoros fűnyírókat már ismert, megbízható márkáktól is megkaphatunk a 18-30.000 Ft-os sávban, de kevéssé bejáratott gyártóktól 9-10.000 Ft-ért elvihetőek a 900W-os modellek. A benzines fűnyírók kb. 35.000 Ft környékéről indulnak, de önjárós modellekre szánjunk 80-120.000 Ft-ot is bátran. Akkus gépet már 60 ezertől kínálnak, az egyszerűbb hengerkésesek kb. 15 ezertől elérhetők. Bőven 300 ezer Ft felett kezdődik a fűnyírórobot, cserébe ez az egész családnak kiváló szórakozás lehet. Ha mindenképpen traktorra van szükségünk a kert karbantartásához, akkor szánjunk minimum kb. 3-400 ezer forintot a beruházásra. Az ismert márkák gépeinél bízhatunk a háttérben, de különösen a legolcsóbb kategória környékén tájékozódjunk minden esetben a garanciális feltételekről, szervizháttérről.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!