Miután a statisztikák szerint Magyarországon óránként három lakást törnek fel, érdemes elgondolkodni azon, mennyit teszünk meg mi magunk otthonunk, értékeink biztonsága érdekében. Nézzük az alapvetéseket, és a gyakorlati tippeket.

1. Új ingatlan építésekor már a tervezési szakaszban ügyeljünk arra, hogy a biztonságtechnikai összetevők is bekerüljenek a költségvetésbe. Gondoljuk végig, a lakás kritikus pontjait, az értékek helyét, szokásainkat stb.

2. A betöréses lopások több mint felét a városokban követik el.  A behatolók leggyakrabban a bejárati ajtókon, ablakokon vagy teraszajtókon keresztül jutnak be a helységekbe. Elsősorban ezek védelméről gondoskodjunk, lehetőleg a rendszeres zárással, illetve a zárrendszerek megerősítésével. Szakemberek szerint a legfontosabb a minőségi mechanikai védelem kialakítása, mert a betörések több mint fele a megfelelően kiválasztott és szakszerűen beszerelt mechanikai biztonságtechnikai eszközök miatt hiúsul meg. Ne a bejárati ajtó legyen a lakás leggyengébb pontja! A régi, könnyűszerkezetes ajtók betörés elleni biztonsága elégtelen, mert szinte egyetlen rúgással betörhetőek, kimozdíthatóak.

3. Több pontos védelem! Új ajtónak válasszunk több ponton záródó, jó minőségű rendszerrel szerelt, a hengerzárat is kellően védő bejárati alkalmatosságot. Régi ajtónkra szereljünk kiegészítő zárat: hevederzár vagy másodzár használata sokat segíthet. Gondoljuk meg: néhány ezer forintos beruházással többszörösére növelhetjük ajtónk biztonsági hatásfokát!

 


4. Számos kiegészítő eszköz és rendszer van a piacon, tájékozódjunk arról, mit engedhetünk meg anyagilag, és mi az, amit használni is tudunk (pl. idős szüleink lakásába nem biztos, hogy a bonyolult, kódos biztonsági rendszer a legjobb, inkább az egyszerű, de erős mechanikai védelem).

a) ha nem tudunk távriasztó rendszerre költeni, gondoskodhatunk különféle helyben riasztó rendszerekről. Ezek többsége az ajtóhoz szerelve a mozgásra ad ki hangot, de ajtócsengőként is használható. Ugyanígy már 20-30.000 Ft között kaphatunk beltéri és kültéri mozgásérzékelővel ellátott rádiós riasztórendszereket.

b) különös ötletnek tűnik, de az alkalmi tolvajokat elriaszthatja az a mindössze 4-5.000 forintos álkamera, amely az igazi biztonsági kamerák tökéletes mása, alumíniumháza, villogó piros LED lámpája tovább növeli a hasonlóságot a működő rendszerekkel.


c) elektromos ajtózár: a szabadon programozható ajtózár (ára 20-30.000 Ft közé esik) biztosítja, hogy csak családtagjaink jussanak be otthonunkba, vagy a munkatársak az irodába.


d) még profibb, és elrettentő hatású az az ujjlenyomatos zár (kb. 90-100 ezer forint közé eső árú szerkezet), amely biztonsági kód megadásán túl még az ujjbegy hozzáérintését is kéri a belépőtől.
 
5. Ne fukarkodjunk a biztosítással! Gondoljuk végig, hogy a biztosítás éves díja mennyire megerőltető a családi büdzsének, és vegyük számításba, hogy kár, betörés stb. esetén jól jöhet az anyagi segítség.
 

 Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!