Kezdő kertészek sokszor egyetlen szerszámmal állnak neki a kert művelésének.  Majd feltűnik, hogy a szomszéd hogyan, mivel csinálja, aztán kölcsönkéri, kipróbálja. Eljön az idő, amikor lassan mindent beszerez és elsajátítja kertészkedés csínját-bínját. Ismerős helyzet ugye?

Ha kertünk van, mindenképpen szükségünk van egy kisebb-nagyobb szerszámparkra. Segítünk összeszedni melyek az alapszerszámok. Fontos: vásárláskor érdemes inkább a minőségre figyelni! Mielőtt nekivágunk a szerszámok beszerzésének, gondoljuk, végig mit szeretnénk a kertbe ültetni, ápolni, mert ettől függ, hogy milyen kerti munkákra és szerszámra lesz szükség.
Ha lépcsőzetesen vesszük meg a szerszámokat, nem pedig egyszerre, akkor kisebb anyagi kiadás jelent a beszerzésük, és lehetőségünk van a legjobb vétel (ár/minőség arány) kifogására is. Segítség, hogy általában nincs mindenre egyszerre szükségünk.


Első lépcső: szerezzük be az alapvető eszközöket:
1. ásó – a föld felásására, lazítására
2. gereblye – az ágyások elegyengetésére (figyelem: egyszerű, egyenes, fémből készült fejű gereblyét érdemes beszerezni kezdésnek)
3. kapa – gyomirtáshoz, ültetéshez (figyelem: rengeteg féle kapavégződés ismert, a különféle, gyomláláshoz, ágyás kijelöléshez használt fejektől az egészen a gömbölyű fejű, főként szőlő műveléshez használt kapáig). Az első kapánk mindenképen kis, hegyes kapa legyen!)


4. talicska – a kerti szemét szállítására (ha nem szeretnék nagy fémtalicskát, akkor válassza a többször használható lombgyűjtő zsákot vagy a könnyű műanyag lombkosarat)


5. ágvágó – metszéshez, irtáshoz. Mindenképp a használatnak gyakoriságának megfelelő minőségű terméket válassza, akár teleszkópos formában is.
6. metszőolló – metszéshez

Ez utóbbi két termék esetében szinte végtelen a lehetőségek tárháza, ezért mindenképpen forduljunk a szakáruházi eladókhoz a számunkra legjobb típus kiválasztásáért. Figyeljünk arra, hogy jobb vagy balkezesnek lesz-e az ollónk, milyen a kések bevonata (törekedjünk a teflonos bevonatra), illetve mekkora a tenyerünk, hiszen a vágás csak a megfelelő méretű ollóval lehet könnyű és kényelmes.

Második lépcső: Amikor már kinőtt az elvetett gyep:
7. fűnyíró
8. szegélynyíró
A fűnyírók kiválasztásáról már írtunk, a szegélynyírókkal hamarosan részletesebben is megismerkedünk.


Harmadik lépcső: Ekkor már látjuk, hogy még milyen munkát szeretnénk megkönnyíteni, illetve az aktuális ősszel használatos szerszámok beszerzése is megtörténik:
9. lombseprű – az őszi lomb összehúzására, seprésére nélkülözhetetlen. Egyenletes területnél használhatunk szélesebb műanyag seprűt, az egyeletlen területeknél javasolt a fém lombseprű használata.
10. gyom kiszedők – egyszerűbb a gyomok gyökerét kihúzni
11. komposztáló – érdemes a kerti hulladékot komposztálni, ingyenes, kiváló minőségű tápanyagot állíthatunk elő. (erről lásd korábbi cikkünket ITT)
12. vasvilla – nagyobb mennyiségű, gally, kerti szemét megmozgatásához szükséges, komposztálóhoz elengedhetetlen, az őszi munkák fontos kelléke
13. ültető lapát – leegyszerűsíti az ültetést


14. teleszkópos nyelű ágvágó – magasabb fák elérésére
15. különböző méretű fűrészek – metszéshez, nagyobb ágakhoz
16. fejsze – faaprításhoz, tüzelő vágásához.

Ezek tehát az alapeszközök, amelyeknek szinte minden kertben hasznát vesszük, de a választék tetszés szerint bővíthető. Forduljunk szakemberekhez, ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy mely munkákhoz mire van szükség. A ritkán használt, nagyobb, motoros kerti gépek pedig rendre kölcsönözhetőek a szakáruházakban.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!